Zawsze podobały mi się torty, ciasta oraz ciastka ozdabiane kwiatami i figurkami z masy cukrowej. Oczywiście można kupić gotową masę cukrową ale nie zawsze jest ona dostępna w sprzedaży. W stosunku do ceny składników, jej cena znacznie przewyższa ich wartość. Właśnie dlatego taką masę robię sama – satysfakcja gwarantowana ! Można ją przechowywać w lodówce przez około 6 miesięcy.
Zanim zaczniemy formować dowolne kształty naszych ozdób cukrowych, po wyciągnięciu masy z lodówki wyrabiamy ją, aż będzie miała pokojową temperaturę. Dłonie należy wcześniej natłuścić delikatnie PLANTĄ. Pamiętać trzeba, że masa cukrowa bardzo szybko wysycha, dlatego trzeba pracować z nią w miarę szybko natomiast niewykorzystaną w danej chwili masę trzymać w woreczkach foliowych. Można zabarwić ją używając barwników spożywczych w proszku. Żeby uwolnić wszystkie pigmenty danego barwnika, po rozrobieniu należy odłożyć masę na około 2-4 godziny a potem ponownie ją wyrabiać. Chcąc uniknąć zabrudzenia różnych kolorów, zwłaszcza białego należy dokładnie umyć ręce i blat przed obróbką masy danego koloru. Jeżeli nasza masa cukrowa jest za miękka dodajemy cukier puder, ale jeżeli dodamy go za dużo będzie kruszyć się i pękać. Matę sylikonową lub stół przed wyrabianiem również smaruję PLANTĄ i oprószam delikatnie mąką ziemniaczaną. Do łączenia elementów używam ubitego na gęsto, pozostałego białka jaja – jako naturalnego kleju spożywczego. Praca z masą cukrową jest może trochę trudniejsza niż wyrabianie kształtów z plasteliny, ale cierpliwość daje efekty, a nasze ozdoby są oczywiście jadalne !
SKŁADNIKI – MASA CKROWA
- 400 g cukru pudru
- 1-2 łyżeczki gumy celulozowej CMC w proszku (lub 2 łyżeczki kleju do protez zębowych – bezbarwnego albo białego)
- 1/4 szklanki glukozy w proszku
- 1 łyżeczka żelatyny
- 50 ml wody
- 2 łyżeczki tłuszczu roślinnego PLANTA
PRZEPIS NA MASĘ CUKROWĄ
- Żelatynę dodajemy do gorącej wody (kubek z żelatyną umieszczamy w „gorącej kąpieli”). Po chwili mieszamy.
- Do żelatyny dodajemy glukozę oraz PLANTĘ.
- Do miski wsypujemy cukier puder wymieszany z proszkiem CMC, dodajemy żelatynę.
- Wszystko razem mieszamy, ugniatamy.
- Masa powinna mieć gęstość plasteliny, jeżeli jest zbyt miękka dodajemy cukier puder.
- Masę owijamy szczelnie w woreczku foliowym i pozostawiamy w lodówce na około 24 godziny.
A w jakiej postaci powinna byc glukoza?
Plynna czy w proszku?
Ja zakupilam w proszku bo taka tylko mieli w aptece. Jesli moze tez byc w proszku to w jakich proporcjach ja rozrobic by wyszlo 1/4 szklanki?
W przepisie jest tez mowa o cmc, ale nie ma juz wspomniane w krokach. Kiedy zatem dodac cmc?
Bede wdzieczna za odpowiedzi przymierzam sie wlasnie do figurek pandy:)
Uzupełniłam wpis. W przepisie używam glukozy w proszku, którą można kupić w sklepie spożywczym. CMC należy wymieszać z cukrem pudrem i połączyć z pozostałymi składnikami.